چارلز ژوزف آدامز از کشور کانادا

چارلز ژوزف آدامز از دانشمندان برجسته کانادایی و متخصص در تاریخ مذاهب و علوم اسلامی در 24آوریل 1924در هوستن از توابع تکزاس آمریکایی شمالی به دنیا آمده است. تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاه و تحصیلات عالیه را در دانشگاه بی لر در تکزاس در 1947 به پایان رسانیده و مجددا از 1947 تا 1951 مدرسه عالی ادبیات را در دانشگاه شیکاگو طی کرده و در 1951 به درجه دکترا در تاریخ مذاهب نایل شده و مورخ مذاهب گردیده است. از نظر علاقه خاصی که به اسلام و تحولات آن دارد از 1952 تا 1955 درموسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک جیل به مطالعه پرداخت و در 1957 در همین موسسه و دانشکده الهیات به تدریس پرداخته و مدتی هم در انجمن مطالعات اسیایی مشاور و سردبیر بوده است. پروفسور آدامز به جوایز متعددی از دانشگاه شیکاگو و دانشگاه مک جیل مفتخر گردیده است. مشارالیه عضو موسسه خاورشناسی آمریکایی_ خزانه دار انجمن آمریکایی مطالعات مذاهب _ عضو اصلی انجمن مطالعات خاورمیانه و مدتی معاون آن گردیده و نیز مشاور و سردبیر انجمن مطالعات آسیایی شده است. آدامزهمچنین مدیر موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک جیل 1961- مدیر موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک جیل 1963پروفسور کامل موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک جیل 1963 پروفسور کامل موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک جیل. آثار آدامز عبارتند از: 1. راهنمایی برای مطالعه کنندگان مذاهب بزرگ ،1965. 2. سیاست ها و مذهب ،1966 . 3. تاریخ مذاهب و مطالعاتی درباره اسلام. 4. مجموع مطالعات اسلامی دانشگاه مک جیل در خصوص اخلاق مذهبی از نظر قرآن ،1966. 5. (Islam )in Geoffrey parriuder , ed Encyclopedia of world Religions. 1971. مقالات پروفسور آدامز : 1. مقاله ارزشهای جدید – اقبال پاکستانی . 2. اسلام در پاکستان،1959. 3. پناهگاههای فلسطین،1960. 4. جنبش های محافظه کارانه در جهان عرب (7-1966). 5. اورشلیم-1968. 6. ادبیات اخیر در پاکستان. (9-1968) مقالات در دایره المعارف ها: 1. برای دایره المعارف کتاب جهان : خلیفه، درویش ، فقیر، حاج ، هجرت، اسلام، کعبه، قرآن، محمد(ص) مسلمانان و مسجد. 2. برای دایره المعارف بریطانیا: کعبه ، ملا(مولا) معتزله ، سلمان فارسی ، اصل بن عطا. 3. برای دایره المعارف آمریکا نا : 4. الله(1968)،اسلام (1969) ، درویش ، دروز، اسلام ، اسماعیلیه. مقالات در مجلات و روزنامه ها : 1. سرزمین و ملت پاکستان 1959 در روز نامه جغرافیای کانادایی. 2. برای سال نامه فرهنگستان امرکایی علوم سیاسی و اجتماعی : اسلام و صراط مستقیم،1959 3. سنت مذهبی اسلامی در مجله مذهب و مرد،1971 . 4. شیخ طوسی و شرکت و همکاری او در عقاید شیعه در مورد اصول فقه . خلاصه مذاکرات هزاره او در دانشگاه مشهد،1971. 5. مسیحیت و اسلام ، یک مقایسه اخلاقی ، در مجله مطالعات اسلامی ( اسلام آباد ، مرکز موسسه تتبعات اسلامی )1971.

 

ویلفردکنت ول اسمیت از کشور کانادا

سال 1916،در کانادا متولدشد. استاد اسمیت متخصص در رشته فرهنگ و تمدن اسلامی بود. وی در 1948 با تکمیل رساله خود درباره نقد و بررسی مجله الازهر از دانشگاه پرینستن فارغ التحصیل شد. مدت پنج سال با انستیتوی مطالعات اسلامی دانشگاه مک گیل همکاری کرد و ریاست آن را بر عهده داشت. مدتی نیز در دانشگاه هاروارد به تدریس پرداخت. به کشورهای شرق میانه، از جمله پاکستان سفر کرد و مدتی در آنجا بسربرد.

 

نسرین رحیمیه از کشور کانادا

نسرین رحیمیه از دپارتمان ادبیات تطبیقی دانشگاه آلبرتا نیز به بررسی آثار نویسندگان معاصر ایرانی، سینمای ایران بعد از انقلاب توجه ویژه ای نشان داده و متدلوژی چند رشته ای در تحقیقات وی کاملا مشهود است. از جمله آثار وی می توان به کتاب «پارسیان گمشده: بازخوانی صداها در تاریخ فرهنگی ایران» اشاره نمود.

 

ریوان ساندلر از کشور کانادا

استاد ریوان ساندلر از دانشگاه تورنتو طیف وسیعی از نثر و نظم مدرن فارسی را مورد بررسی قرار داده و در مجله « ادبیات امروز جهان» litcrature today world زیر عنوان «تحولات ادبی در ایران در سالهای دهه شصت و هفتاد میلادی تا قبل از انقلاب ایران» به چاپ رسانده است.

 

هرمئت لندولت از کشور کانادا

در زمینه فلسفه و کلام و عرفان و تشیع در ایران باید به آثار پروفسور هرمئت لندولت از دانشگاه مک گیل اشاره کرد که به ارائه دیدگاههای ابن سینا، سهروردی و ملاصدرا پرداخته و از جمله آثار مهم وی، تصحیح و استنساخ کشف الاسرار اثر مشهور نورالدین اصفهانی است و بسیاری از مقالاتی که در دائره المعارف های مختلف در این زمینه منتشر ساخته است.

 

جورج مایکل ویکنس از کشور کانادا

همچنین در دانشگاه تورنتو در سال 1961 دپارتمان مطالغات اسلامی شروع به فعالیت نمود. این دپارتمان در دهه های 60تا 70 تحت مدیریت قوی پروفسوذ جورج مایکل ویکنس Goarge michcal wickens به یکی از قطبهای مهم ایران شناسی و ادبیات ایران در آمریکای شمالی تبدیل گردید. در زمینه زبان وادبیات فارسی، پروفسور ویکنس یکی از پیشقدمان محسوب می شود. وی با ترجه و تصحیح تعدادی ازمتون کلاسیک ادبیات فارسی و عربی از جمله ترجمه بوستان سعدی و اخلاق ناصری خواجه نصیر الدین طوسی در این عرصه کاملا شناخته شده است. مطالعه ادبیات ایرانی معاصر نیز در بخش تطبیقی در برخی از دانشگاههای کانادا دنبال شده است.

 

دریل مک لین از کشور کانادا

از اساتید مبرز حوزه ایران شناسی در حال حاضر، پروفسور دریل مک لین در دانشگاه سیمون فریزر می باشند که به تحقیق درباره فرهنگ ایرانی در بستر تاریخی اسلامی- هندی پرداخته و دارای آثار متعددی در خصوص مباحث ادیان و تقارن فرهنگی بین ایران قرون وسطی و هند منتشر ساخته اند هم اکنون نیز دروس مختلفی در زمینه اسلام شناسی و تاریخ و تمدن اسلامی در آن دانشگاه تدریس می نمایند. و با توجه به منابع فارسی ذیقیمت در کتابخانه دانشگاه سیمون فریزر و نیز برگزار سالیانه سمینار«میرهادی» در زمینه ایران شناسی، در آینده نه چندان دور این دانشگاه به صورت یکی از قطبهای ایران شناسی در خواهد آمد.

 

چارلز ویل کینز از کشور کانادا

چارلز ویل کینز از خاورشناسان معروف کانادایی، که در سامرست دیده به جهان گشود. وی متخصص در هند شناسی و زبان سانسکریت بوده،ویل کینز زمانی که به سمت منشی شرکت هند شرقی به هندوستان اعزام شد در آنجا به تحصیل زبان سانسکریت و فارسی پرداخت. مدتی در لندن به تدریس این دو زبان مشغول بود، و اولین انگلیسی بود که زبان و ادبیات سانسکریت را فرا گرفت و به دیگران تعلیم داد و تالیفاتی نیز در این مباحث به رشته تحریر درآورده است.

 

  
نویسنده : سیدمحمدحسین مرعشی Seyed Mohammad Hossein Marashi ; ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸٧