چارلز ژوزف آدامز از کشور کانادا

چارلز ژوزف آدامز از دانشمندان برجسته کانادایی و متخصص در تاریخ مذاهب و علوماسلامی در 24آوریل 1924در هوستن از توابع تکزاس آمریکایی شمالی به دنیا آمده است. تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاه و تحصیلات عالیه را در دانشگاه بی لر در تکزاس در 1947 به پایان رسانیده و مجددا از 1947 تا 1951 مدرسه عالی ادبیات را در دانشگاهشیکاگو طی کرده و در 1951 به درجه دکترا در تاریخ مذاهب نایل شده و مورخ مذاهبگردیده است. از نظر علاقه خاصی که به اسلام و تحولات آن دارد از 1952 تا 1955درموسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک جیل به مطالعه پرداخت و در 1957 در همین موسسه ودانشکده الهیات به تدریس پرداخته و مدتی هم در انجمن مطالعات اسیایی مشاور و سردبیربوده است. پروفسور آدامز به جوایز متعددی از دانشگاه شیکاگو و دانشگاه مک جیل مفتخرگردیده است. مشارالیه عضو موسسه خاورشناسی آمریکایی_ خزانه دار انجمن آمریکاییمطالعات مذاهب _ عضو اصلی انجمن مطالعات خاورمیانه و مدتی معاون آن گردیده و نیزمشاور و سردبیر انجمن مطالعات آسیایی شده است. آدامزهمچنین مدیر موسسه مطالعاتاسلامی دانشگاه مک جیل 1961- مدیر موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک جیل 1963پروفسور کامل موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک جیل 1963 پروفسور کامل موسسهمطالعات اسلامی دانشگاه مک جیل. آثار آدامز عبارتند از: 1. راهنمایی برای مطالعهکنندگان مذاهب بزرگ ،1965. 2. سیاست ها و مذهب ،1966 . 3. تاریخ مذاهب و مطالعاتیدرباره اسلام. 4. مجموع مطالعات اسلامی دانشگاه مک جیل در خصوص اخلاق مذهبی از نظرقرآن ،1966. 5. (Islam )in Geoffrey parriuder , ed Encyclopedia of world Religions. 1971. مقالات پروفسور آدامز : 1. مقاله ارزشهای جدید – اقبال پاکستانی . 2. اسلام در پاکستان،1959. 3. پناهگاههای فلسطین،1960. 4. جنبش های محافظه کارانهدر جهان عرب (7-1966). 5. اورشلیم-1968. 6. ادبیات اخیر در پاکستان. (9-1968) مقالات در دایره المعارف ها: 1. برای دایره المعارف کتاب جهان : خلیفه، درویش ،فقیر، حاج ، هجرت، اسلام، کعبه، قرآن، محمد(ص) مسلمانان و مسجد. 2. برای دایرهالمعارف بریطانیا: کعبه ، ملا(مولا) معتزله ، سلمان فارسی ، اصل بن عطا. 3. برایدایره المعارف آمریکا نا : 4. الله(1968)،اسلام (1969) ، درویش ، دروز، اسلام ،اسماعیلیه. مقالات در مجلات و روزنامه ها : 1. سرزمین و ملت پاکستان 1959 در روزنامه جغرافیای کانادایی. 2. برای سال نامه فرهنگستان امرکایی علوم سیاسی و اجتماعی : اسلام و صراط مستقیم،1959 3. سنت مذهبی اسلامی در مجله مذهب و مرد،1971 . 4. شیخطوسی و شرکت و همکاری او در عقاید شیعه در مورد اصول فقه . خلاصه مذاکرات هزاره اودر دانشگاه مشهد،1971. 5. مسیحیت و اسلام ، یک مقایسه اخلاقی ، در مجله مطالعاتاسلامی ( اسلام آباد ، مرکز موسسه تتبعات اسلامی )1971.

 

ویلفردکنت ول اسمیت از کشور کانادا

سال 1916،در کانادا متولدشد. استاد اسمیت متخصص در رشته فرهنگ و تمدن اسلامی بود. وی در 1948 با تکمیل رساله خود درباره نقد و بررسی مجله الازهر از دانشگاه پرینستنفارغ التحصیل شد. مدت پنج سال با انستیتوی مطالعات اسلامی دانشگاه مک گیل همکاریکرد و ریاست آن را بر عهده داشت. مدتی نیز در دانشگاه هاروارد به تدریس پرداخت. بهکشورهای شرق میانه، از جمله پاکستان سفر کرد و مدتی در آنجا بسربرد.

 

نسرین رحیمیه از کشور کانادا

نسرین رحیمیه از دپارتمان ادبیات تطبیقی دانشگاه آلبرتا نیز به بررسی آثارنویسندگان معاصر ایرانی، سینمای ایران بعد از انقلاب توجه ویژه ای نشان داده ومتدلوژی چند رشته ای در تحقیقات وی کاملا مشهود است. از جمله آثار وی می توان بهکتاب «پارسیان گمشده: بازخوانی صداها در تاریخ فرهنگی ایران» اشارهنمود.

 

ریوان ساندلر از کشور کانادا

استاد ریوان ساندلر از دانشگاه تورنتو طیف وسیعی از نثر و نظم مدرن فارسی را موردبررسی قرار داده و در مجله « ادبیات امروز جهان» litcrature today world زیر عنوان «تحولات ادبی در ایران در سالهای دهه شصت و هفتاد میلادی تا قبل از انقلاب ایران» به چاپ رسانده است.

 

هرمئت لندولت از کشور کانادا

در زمینه فلسفه و کلام و عرفان و تشیع در ایران باید به آثار پروفسور هرمئت لندولتاز دانشگاه مک گیل اشاره کرد که به ارائه دیدگاههای ابن سینا، سهروردی و ملاصدراپرداخته و از جمله آثار مهم وی، تصحیح و استنساخ کشف الاسرار اثر مشهور نورالدیناصفهانی است و بسیاری از مقالاتی که در دائره المعارف های مختلف در این زمینه منتشرساخته است.

 

جورج مایکل ویکنس از کشور کانادا

همچنین در دانشگاه تورنتو در سال 1961 دپارتمان مطالغات اسلامی شروع به فعالیتنمود. این دپارتمان در دهه های 60تا 70 تحت مدیریت قوی پروفسوذ جورج مایکل ویکنس Goarge michcal wickens به یکی از قطبهای مهم ایران شناسی و ادبیات ایران درآمریکای شمالی تبدیل گردید. در زمینه زبان وادبیات فارسی، پروفسور ویکنس یکی ازپیشقدمان محسوب می شود. وی با ترجه و تصحیح تعدادی ازمتون کلاسیک ادبیات فارسی وعربی از جمله ترجمه بوستان سعدی و اخلاق ناصری خواجه نصیر الدین طوسی در این عرصهکاملا شناخته شده است. مطالعه ادبیات ایرانی معاصر نیز در بخش تطبیقی در برخی ازدانشگاههای کانادا دنبال شده است.

 

دریل مک لین از کشور کانادا

از اساتید مبرز حوزه ایران شناسی در حال حاضر، پروفسور دریل مک لین در دانشگاهسیمون فریزر می باشند که به تحقیق درباره فرهنگ ایرانی در بستر تاریخی اسلامی- هندیپرداخته و دارای آثار متعددی در خصوص مباحث ادیان و تقارن فرهنگی بین ایران قرونوسطی و هند منتشر ساخته اند هم اکنون نیز دروس مختلفی در زمینه اسلام شناسی و تاریخو تمدن اسلامی در آن دانشگاه تدریس می نمایند. و با توجه به منابع فارسی ذیقیمت درکتابخانه دانشگاه سیمون فریزر و نیز برگزار سالیانه سمینار«میرهادی» در زمینه ایرانشناسی، در آینده نه چندان دور این دانشگاه به صورت یکی از قطبهای ایران شناسی درخواهد آمد.

 

چارلز ویل کینز از کشور کانادا

چارلز ویل کینز از خاورشناسان معروف کانادایی، که در سامرست دیده به جهان گشود. ویمتخصص در هند شناسی و زبان سانسکریت بوده،ویل کینز زمانی که به سمت منشی شرکت هندشرقی به هندوستان اعزام شد در آنجا به تحصیل زبان سانسکریت و فارسی پرداخت. مدتی درلندن به تدریس این دو زبان مشغول بود، و اولین انگلیسی بود که زبان و ادبیاتسانسکریت را فرا گرفت و به دیگران تعلیم داد و تالیفاتی نیز در این مباحث به رشتهتحریر درآورده است.

 

/ 0 نظر / 29 بازدید